پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

قله درفک به ارتفاع 2705 متر از سطح دریا، یکی از معروف ترین قله های البرز غربی و در استان گیلان واقع شده است. شاید اگر به نقاط مختلف ناحیه خزری کشور سفر کرده باشید، بعد از مدتی خواهید گفت تقریبا تمام مناطق گردشگری شمال شبیه هم هستند! اما در مورد قله و جنگل درفک قطعا نمی توان چنین سخنی گفت. عبور از جنگل سنگفرش شده با تخته سنگ های بزرگ، گذر از میان کوه های سنگی و رسیدن به برفچال (غار برفی) و پرتگاهی عمیق، این منطقه را از نظر گردشگری منحصر به فرد می سازد.

علاوه بر زیبایی ها و سکوت وصف ناپذیر منطقه، دیدن صعوه ابروسفیدی در دهانه غار که در زمان شکار حشرات ترسی از انسان نداشت و حتی تا فاصله یک متری نیز نزدیک می شد و تجمع سایر پرندگان شامل صعوه کوهی، گنجشک برفی، توکای بزرگ، توکای طوق دار، زاغ نوک سرخ، دم سرخ، چلچله کوهی در دهانه همین غار از نکات جالب توجه سفر بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۱۵
علی و سمانه

روز پنج شنبه 7 خرداد 94 قصد داشتیم به خودمان استراحت دهیم اما نهایتا نزدیک ظهر به کوه های جارو در کنار جاده تهران-بویین زهرا رفتیم. این بار گونه هدف «کلاه میرحسن» بود!  بر خلاف برنامه های قبلی که هدف تماشای پرندگان بود، این بار به قصد دیدن گلهای گیاه کلاه میرحسن رفتیم.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۱۸
علی و سمانه

من: لطفا، همه میوه ها را داخل فقط یک کیسه بگذارید.

میوه فروش: خانم، اینها رو ببرید، نایلون گران شده است!!

من: آخه این همه نایلون ببرم چه کار؟ خانه مان پر نایلون شده است.

میوه فروش: بیندازید دور!!


من: آقا برای این روسری ها نایلون نمی خواهم. داخل کیفم می گذارم.

روسری فروش: نـــه خانــــم من نمی توانم به مشتری جسارت کنم. باید روسری های شما را داخل کیسه بگذارم. این توهین به مشتری است!!

من: خودم نایلون نمی خواهم. شما جسارتی نکردید. این نایلون بعدا به کار دیگری نمی آید.

روسری فروش: بیندازید دور!!


این مکالمه هر روزه ی ما با میوه فروش، فروشنده پوشاک، سوپری و همه و همه است. حالا ببینید دور کجاست؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ خرداد ۹۴ ، ۱۰:۲۶
علی و سمانه

روز پنجشنبه 7 خرداد 94 به طور خیلی جدی تصمیم گرفتیم تا ظهر استراحت کنیم! اما ساعت 6 صبح دیگه خواب به چشمهامون نبود و لذا صبحانه خوردیم و پس از انجام یکی دو تا کار، ساعت 10 به سمت کوه های جارو در منطقه بین ماهدشت و اشتهارد حرکت کردیم. با اینکه نزدیک ظهر به منطقه رسیدیم، هوا یاری کرد، نیمه ابری بود و باد خنکی می وزید.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ خرداد ۹۴ ، ۱۶:۰۸
علی و سمانه

در تاریخ های 17 و 18 اردیبهشت و 1 خرداد 94 به تالاب بند علیخان مراجعه کردیم. مرتبه اول از همراهی دوست خوبمان آقای هادی امینی و مرتبه سوم از همراهی دوستان عزیزمان خانم عاطفه موسویان و آقای آرش یکدانه بهره بردیم.

بند علیخان در جنوب شرق تهران و در مجاورت چرمشهر ورامین واقع شده است. متاسفانه به دلیل وارد شدن فاضلاب صنعتی چرمشهر به این منطقه، در بخش هایی بوی نامطبوعی در فضا وجود دارد. در حال حاضر این تالاب مکان بسیار خوبی برای دیدن میوه خوار (Grey Hypocolius)، سسک سردودی (Menetries's Warbler)، سسک درختی دم دراز (Sykes's Warbler) و باقرقره شکم سیاه (Black-bellied Sandgrouse) می باشد. البته مطلع شدیم دوستانی که در تاریخ 31 اردیبهشت 94 به منطقه رفته بودند، شاهد حضور قمری دم دراز و سسک چیل بودند. اما این پرنده ها در روز بعد مشاهده نشدند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ خرداد ۹۴ ، ۱۰:۵۰
علی و سمانه

شبگردها، پرندگانی هستند که شبها به شکار حشرات و روزها به استراحت روی شاخه ها و یا روی زمین می پردازند. عادات رفتاری و شکل ظاهری، آنها را پرندگانی اسرار آمیز می نماید. بی تحرک بودن آنها در روز، رنگ بندی منحصر به فرد پرها و نحوه استقرار برروی زمین (یا استراحتگاه) اغلب دیدن آنها را بسیار مشکل می سازد. اما به لطف دقت بالای یکی از دوستان، فرصتی کم نظیر برای دیدن این پرنده زیبا در شرایطی عالی دست داد.

 

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ خرداد ۹۴ ، ۰۰:۲۶
علی و سمانه