پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

دریاچه های تار و هویر در شهرستان دماوند

علی و سمانه | شنبه, ۸ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۵۸ ب.ظ | ۰ نظر
تار دریاچه ی زیبایی در حوالی شهرستان دماوند استان تهران می باشد. پیشتر چندین بار به این دریاچه مراجعه کرده و در کنار آن کمپ زدیم. این بار به دیدن دریاچه ی هویر در نزدیکی آن نیز رفتیم.
دریاچه تار در ارتفاع حدود 2800 متر از سطح دریا قرار گرفته و تا خرداد ماه، ظاهرا اغلب مناطق اطراف پوشیده از برف می باشد. به طور کلی بهترین زمان برای بازدید از دریاچه تار و مناظر زیبای اطراف آن تیر و مرداد ماه می باشد. این بار که شهریور ماه به دریاچه رفتیم، تپه های اطراف همگی خشک و عاری از سبزه بودند. به همین دلیل از عکس های سفرهای پیشین که عمدتا در تیرماه صورت گرفته بود، نیز آورده شده است.
لازم به ذکر است که برای شب مانی بایستی حتما چادر دو پوش و لباس گرم به همراه داشت.

دو مسیر دسترسی به منطقه وجود دارد:
1- شهرستان دماوند: حدود 1:30 مسیر خاکی وجود دارد. دو فراز عمده با یک سراشیبی میانی در مسیر وجود دارد.
2- روستا و دریاچه هویر: بایستی حدود 40 کیلومتر بیشتر در جاده فیروزکوه پیش روید (از سمت تهران) تا به راه فرعی روستای هویر برسید. تا حدود نیمه های مسیر روستاها و باغ هایی در مجاورت جاده وجود دارند که به نوعی گذشت زمان را سریع تر می کند.
در جاده ی اول ماشین های سواری تا کنار دریاچه تردد دارند، البته معمولا در بخش هایی از مسیر که آبشستگی موجب تخریب جاده شده، با سرعت کمتر و دقت بیشتری حرکت می کنند. اما در جاده ی دوم، اتومبیل های سواری تا حدود 500 متری دریاچه بالا می روند و از آن پس به دلیل تخریب شدید جاده، قادر به ادامه حرکت نیستند. البته این مسیر بیشتر مورد استفاده تورها و گردشگران یک روزه قرار می گیرد.

تصویر 1- مسیر دسترسی به دریاچه تار از سمت شهرستان دماوند و چادرهای عشایر

تصویر 2- نمای شهرستان دماوند از جاده ی دریاچه تار

تصویر 3- مناظر زیبای دریاچه تار

تصویر 4- تنگه مجاور دریاچه

تصویر 5- کمپینگ خاطره انگیز به همراه دوستان 

تصویر 6- شب مانی در کنار دریاچه

تصویر 6- چلچله کوهی در لانه ای که صبورانه و هنرمندانه از گل ساخته شده است

تصویر 7- 

تصویر 8- 

دریاچه هویر در فاصله کوتاهی از دریاچه تار قرار دارد. محلی ها به آن دریا کوچک یا دریا سبز می گویند. چرا که رنگ آن به سبزی می گراید و در مقابل دریاه تار آبی تر است.
در مقایسه با دریاچه تر، هویر کوچتر و با دسترسی دشوارتر می باشد. به همین دلیل زمانی که ما مراجعه کردیم، کسی نبود و سکوت مطلق در کنار دریاچه جالب و تا حدودی وهم انگیز بود.

تصویر 9- دریاچه هویر

تصویر 10- زادآوری قورباغه ها در دریاچه هویر و وجود هزاران قورباغه کوچک

  • علی و سمانه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">