پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

پرنده نگری و گردشگری مسئولانه

خاطرات سفرهای علی و سمانه

۶ مطلب در آذر ۱۳۹۲ ثبت شده است

بخش پنجم

یکشنبه 26/08/92

میراحمد- گنبد نمکی جاشک- کلات مند- خورموج- خاییز- اهرم- بوشهر

ساعت 7:45 از بوشهر به سمت خورموج حرکت کردیم. تابلوی روستای عالی حسینی را در سمت راست که دیدیم، کمی جلوتر تابلوی میراحمد را برای سمت مخالف دیدیم. از دور برگردان دور زدیم. صبح زود بود و خلوت. از داخل جاده ی اصلی به فاصله 100-200 متر از آبگرم، بوی گوگرد می آمد.

در ورودی روستا یک امامزاده قرار داشت که همان آقای میراحمد است. از یک خانم پرسیدیم آبگرم کجاست گفت کنار امامزاده. خیلی عبوس به نظر می آمد. برگشتیم و دیدیم سمت چپ امامزاده به طرف حاشیه ی روستا یک حصار توری و یک دیوار نصفه نیمه با فاصله از هم دیده می شوند. نزدیکتر که شدیم بوی تند گوگرد می آمد. استخر بزرگی داخل حصار توری بود که از طریق کانالی، آب به فضای داخل دیوار می آید.

 

تصویر 80-  آبگرم میر احمد

  • علی و سمانه

بخش چهارم

شنبه 25/08/92

دوراهک- دیر- پارک ملی دیر نخیلو- بردخون- دلوار- بوشهر

قبل از ساعت 6 اتاق هتل را تحویل دادیم. ظاهرا سرویس صبحانه هم جزو اتاق بود اما آن ساعت رستوران باز نشده بود.

در دوراهک آدرس تنگ هیخ و چشمه ی آبگرم را گرفتیم. گفتند اوباد 10 کیلومتر خارج شهر است، جاده اش پارسال خراب شده و پیاده روی دارد. اما خیلی شاهانه ساخته اند! تنگ هیخ جاده اش خراب شده و با موتور می شود رفت. گوجه کاشته اند. یک حوضچه دارد و یک سد، درخت ندارد. از خیر هر دو گذشتیم.

 

تصویر 53- گله ی شتر و ساربان موتوری، جاده ی کنگان- بردستان

  • علی و سمانه

بخش سوم

جمعه 24/08/92

نایبند- عسلویه- سیراف- پردیس جم- کنگان

صبح قبل از ساعت 6 با آرش خداحافظی کردیم و از لامرد خارج شدیم. 6:40 با عبور از اخند به سمت منطقه ی حفاظت شده ی نایبند رفتیم.

 

تصویر 22منطقه ی حفاظت شده ی نایبند

  • علی و سمانه

سفر 10 روزه به استان بوشهر و جنوب استان فارس- (بخش دوم)

علی و سمانه | يكشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۲، ۰۹:۵۵ ق.ظ | ۰ نظر

بخش دوم

پنج شنبه 23/08/92 (عاشورا)

لامرد

شب گذشته آرش اطلاع داد که یک مراسم تعزیه خوانی هر سال این نزدیکی برگزار می شود. لذا، صبح حدود 9:30 آمد و به اتفاق برای دیدن تعزیه به سمت دِهشیخ (Dehshikh) رفتیم. دهشیخ یکی از روستاهای شهرستان لامرد است. البته ظاهرش اصلا به روستا نمی خورد! فاصله ی لامرد تا دهشیخ هم طوری است که اصلا متوجه نشدیم کی از لامرد خارج شدیم و کی وارد دهشیخ شدیم! برای دیدن تعزیه با دوست آرش، آقا حسن و خانواده اش قرار داشتیم. خانم آقا حسن لطف کردند و مرا در جایگاه خانمها همراهی کردند.

مراسم  تعزیه در لامرد فارس

  • علی و سمانه

سفر 10 روزه به استان بوشهر و جنوب استان فارس (بخش نخست)

علی و سمانه | شنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۲، ۱۲:۰۴ ب.ظ | ۳ نظر

بخش نخست

اولین بار بود کــه به بوشـهر سفر می کردیم و با توصیفاتی که همیــشه شنیده بودیــم، بی صبرانه در انتظار این سفر بودیم. زمستان سال گذشته چهار سفر خاطره انگیز به جنوب کشور داشتیم که سه مورد از آنها در سواحل دریا بودند. لذا تصور هوای بهاری جنوب، سواحل خلیج فارس و مناظری که برای اولین بار قرار بود ببینیم برایمان بسیار هیجان انگیز بود.

تصویر 1- مسیر حرکتمان از اصفهان روی نقشه ی کشور

  • علی و سمانه

سخن نخست

علی و سمانه | شنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۲، ۱۱:۲۲ ق.ظ | ۳ نظر

ما عاشق سفر هستیم و به واسطه ی همین سفر بود که پیوند خوردیم. سفرهامون رو با شرکت در دوره‏ی راهنمای طبیعت گردی سمت و سو دادیم و الان زمینه ی اصلی سفرهامون «پرنده‏نگری» است. هر چند باز هم هدف اصلی، بودن در طبیعت، لذت بردن و کسب تجربه های جدید می باشد. ما معتقدیم آنقدر زندگی کوتاهه و آنقدر فرصتها محدودند که باید از هر فرصتی استفاده برد.

همیشه سعیمان بر این است که سفرهامان سازگار با اصول «Ecotourism» یا «بوم گردی مسئولانه» باشد؛ به نوعی یعنی: حداقل آسیب به طبیعت به همراه ارتباط با جوامع محلی.

لحظات خوشایندی در سفر اتفاق می افتد که آرزو می کنیم کاش همه ی عزیزانمان حضور داشتند. لذا تصمیم گرفتیم این وبلاگ را راه اندازی کنیم تا خاطرات شیرینمان را با عزیزان و دوستانمان تقسیم کنیم. همچنین از آنجا که همیشه برای برنامه ریزی سفرها جستجوی زیادی بین منابع می کنیم و نهایتا هنگام مراجعه به منطقه بازهم با کمبود اطلاعات مواجه می شویم، تصمیم گرفتیم تا خروجی سفرها را از طریق این وبلاگ به اشتراک بگذاریم.

تمام عکس هایی که در این وبلاگ آورده می شوند متعلق به ما هستند، مگر در مواردی که منبع عکس مشخص شده باشد. 

 

دلتون سبز و طبیعتتون پایدار

  • علی و سمانه